O terapii
Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest skuteczną metodą leczenia problemów psychicznych występujących zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci i młodzieży. Jest stosowana w leczeniu depresji, lęków, zaburzeń związanych z traumą i stresem, zaburzeń osobowości, uzależnień, problemów emocjonalnych diagnozowanych jako zaburzenia adaptacyjne oraz u osób chorych somatycznie. Jest wykorzystywana również przy problemach występujących przejściowo u osób zdrowych.
Skuteczność potwierdzona badaniami
Celem terapii poznawczo-behawioralnej jest to samo, co jest celem każdej innej terapii: poprawa jakości życia pacjenta. Jednak nurt poznawczo-behawioralny wyróżnia się tym, że od lat kładzie szczególny nacisk na badanie, czy proponowane w jego obrębie metody są skuteczne. To zbliża ją do obszaru medycyny opartej na danych naukowych (evidence based medicine). Obecnie psychoterapia poznawczo-behawioralna jest najlepiej udokumentowaną formą leczenia metodami psychologicznymi.
Poznaj naszych specjalistówNa czym polega terapia poznawczo-behawioralna?
Psychoterapia poznawczo-behawioralna (Cognitive Behavioral Therapy, CBT) powstała w latach 60. z myślą o leczeniu depresji, a dziś stała się najszybciej rozwijającą się formą terapii. Dowiedz się, czym różni się od innych modalności i nurtów psychoterapeutycznych oraz dla osób z jakimi problemami i zaburzeniami jest wskazana. Obejrzyj rozmowę z Idą Derezińską – psychoterapeutką i superwizorką Kliniki Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS
– Światowa Organizacja Zdrowia
Różne odmiany terapii poznawczo-behawioralnej
Współczesna terapia poznawczo-behawioralna ma wiele odmian – może to być np. terapia oparta na uważności (mindfulness) lub współczuciu, terapia akceptacji i zaangażowania (ACT), terapia schematów, terapia dialektyczno-behawioralna (DBT) czy też terapia ukierunkowana na procesy (process-based CBT). Wszystkie odmiany łączy koncentracja na problemach pacjenta.
Współpraca z pacjentem
Poprawa jakości życia
Profilaktyka
Kształcenie w terapii poznawczo-behawioralnej
Uniwersytet SWPS jako jedyna uczelnia w Polsce dysponuje pełną ścieżką kształcenia w psychoterapii – od studiów magisterskich do studiów w superwizji. Dodatkowo Uniwersytet SWPS jako jedyny kształci psychoterapeutów poznawczo-behawioralnych i superwizorów psychoterapii w ramach studiów podyplomowych.
„Szkoła Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej" pod kierownictwem dr Agnieszki Popiel i dr Ewy Pragłowskiej” została założona przez osoby, które inicjowały i tworzyły podstawy organizacyjne psychoterapii poznawczo-behawioralnej w Polsce. Każdego roku co najmniej 1500 osób leczonych przez słuchaczy Szkoły uzyskuje dostęp do psychoterapii.
Spotkania online
Wirtualne sesje z naszymi terapeutami odbywają się w bezpiecznym
środowisku,
z poszanowaniem prywatności pacjenta i w pełnym skupieniu.